Anunțuri > Comunicate de presă > C.J.Gorj lansează proiectul “Implementare soluții de e-guvernare la nivelul județului Gorj, zona Ce

C.J.Gorj lansează proiectul “Implementare soluții de e-guvernare la nivelul județului Gorj, zona Centru, pentru eficientizarea serviciilor publice oferite către cetățeni“

14.03.2014
Județul Gorj reprezentat prin Consiliul Judeţean Gorj, cu sediul în str. Victoriei nr. 2 – 4, cod postal 210165, Târgu Jiu, jud. Gorj, derulează, începând cu data de 11 decembrie 2013, proiectul “IMPLEMENTARE SOLUȚII DE E-GUVERNARE LA NIVELUL JUDEȚULUI GORJ, ZONA CENTRU, PENTRU EFICIENTIZAREA SERVICIILOR PUBLICE OFERITE CĂTRE CETĂȚENI“ – Cod SMIS - CSNR 48415, co-finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională, în baza contractului de finanţare încheiat cu Ministerul pentru Societatea Informaţională.

Consiliul Județean Gorj lansează proiectul

Târgu Jiu, 11 martie 2014

Valoarea totală a proiectului este de 6.560.000,00 lei, din care asistenţa financiară nerambursabilă este de 6.412.137,61 lei.
Proiectul se implementează în localităţile: Municipiul Târgu Jiu, Oraş Rovinari, Comuna Negomir, Comuna Dăneşti, Comuna Băleşti, Comuna Bîlteni, Oraş Ţicleni, Comuna Drăgotești, Comuna Turcineşti, Comuna Urdari, Comuna Bălăneşti, Comuna Godineşti, Comuna Schela, Comuna Hurezani, Comuna Licurici, Comuna Alimpeşti pe o durată de 18 luni.
Obiectivul proiectului este ”implementarea unor soluții de e-guvernare, prin completarea și îmbunătățirea infrastructurii actuale a unităților administrative cu sisteme performante, capabile să asigure o platformă operațională eficientă, ce va deservi atât actul administrativ cât și serviciile publice oferite în sprijinul cetățenilor și a mediului de afaceri”.
Obiective specifice:
Obiectiv specific 1: eficientizarea activităților interne ale instituțiilor publice, prin optimizarea gestionării principalelor fluxuri de activităţi şi date, utilizând mijloace specifice TIC;
Obiectiv specific 2: îmbunătățirea interacțiunii cu beneficiarii actului administrativ, prin dezvoltarea de servicii publice online.
Obiectiv specific 3: Implementarea unui sistem informatic integrat, interoperabil și interconectat pentru gestionarea Registrului Agricol în format electronic şi a altor servicii specifice administraţiei publice locale (partenerii din proiect), precum şi instruirea corespunzătoare a personalului intern, în vederea asigurării utilizării și actualizării corecte a sistemului informatic și a conținutului informațional.
Detalii suplimentare puteţi obţine de la:
Persoană de contact: Dobre Ionel – manager de proiect,
Manager public, Consiliul Județean Gorj,