Anunțuri > Comunicate de presă > COMUNICAT DE PRESĂ

16.05.2013
Astăzi, 16.05.2013, orele 13.00, la sediul Instituției Prefectului Gorj a avut loc o întâlnire de lucru între  reprezentanții autorităților publice locale din județul Gorj- președintele Consiliului Județean Gorj, Ion Călinoiu, prefectul județului Gorj Claudiu Teodorescu și Mircea Pop, directorul general al CNADNR, Adrian Lumezeanu- directorul Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova precum și Ion Tudor –șeful Secției de Drumuri Naționale Gorj.

16.05.2013

Discuțiile s-au axat pe analiza stadiului implementării proiectului de reabilitare a tronsonului de drum DN 66 Rovinari- Bumbești-Jiu ce traversează județul Gorj.
Astfel, în urma vizitei efectuate pe șantier, reprezentanții CNADNR au confirmat faptul că lucrările pregătitoare au început deja, fiind finalizate procedurile de  management al traficului, descărcare arheologică și deminare, urmând ca în termen de 2 săptămâni de zile să se treacă la demararea lucrărilor efective de reabilitare a părții carosabile. S-a pus pus accent pe pregătirea drumului pentru desfășurarea traficului în condiții de siguranță, prin semnalizarea lucrărilor de șantier.
În plus, oficialii CNADNR au mai afirmat că au garanția finanțării proiectului, astfel încât lucrările să se finalizeze la termenele stabilite inițial.
Totodată, președintele Consiliului Județean Gorj, Ion Călinoiu, a pus în discuție problema rețelei de drumuri județene, primind din partea companiei, garanția alocării de fonduri necesare pentru finalizarea lucrărilor din județ, în principal pe DN 67D- Tg-Jiu- Baia de Aramă, DN 67B- Scoarța- Tg-Cărbunești- Drăgășani, DN6B- Melinești-Hurezani. Au mai fost analizate și problemele constatate în teren pe DN 67 Tg-Jiu-Râmnicu-Vâlcea, respectiv zonele calamitate.
Referitor centura ocolitoare a municipiului Tg-Jiu, directorul general al  CNANDR , Mircea Pop, a dat asigurări că după soluționarea contestației depuse la CNSC, se va trece la executarea lucrărilor în regim de urgență.