Anunțuri > Comunicate de presă > COMUNICAT DE PRESĂ (5)

24.01.2017

În data de 26 ianuarie 2017, Județul Gorj va primi vizita oficială a Excelenței Sale, dl. Marcin Wilczek, ambasadorul Republicii Polone în România.  Domnia sa va veni însoțit de doamna Michalina Radecka-Kowalska, consilier pe probleme economice în cadrul ambasadei. Cu această ocazie, vor avea loc întrevederi cu reprezentanții administrației publice locale și ai mediului de afaceri din Gorj, temele de discuție urmând a se axa pe dezvoltarea  relațiilor economice bilaterale între Republica Polonă și Județul Gorj.
            De asemenea, în aceeași zi, la ora 15.00, la sediul Muzeului Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” din str. Geneva, Târgu Jiu, va avea loc vernisajul expoziției ”Poznań à la Europa. Europa à la Poznań”, la care Excelența Sa, dl. Marcin Wilczek, va lua parte.
Prezentăm alăturat programul vizitei  ce va avea loc în data de 26 ianuarie 2017:
  •   9.00-10.30 - Întrevederi cu reprezentanții autorităților publice locale: Președintele Consiliului Județean Gorj – dl. Cosmin-Mihai Popescu; Primarul Municipiului Târgu Jiu - dl. Aurel Popescu; Prefectul județului Gorj - dl. Gheorghe Paraschivu și reprezentați ai Complexului Energetic Oltenia și ai Camerei de Comerț și Industrie Gorj;
           Întâlnirile au loc la sediul Palatului Administrativ din Târgu Jiu, str. Victoriei, nr. 2-4
  • 10.30-11.00  - Conferință de presă - la sediul Palatului Administrativ din Târgu Jiu, Sala Maură;
  • 13.30-14.00 - Vizită la Masa Tăcerii și  Poarta Sărutului din Parcul Central - Municipiul Târgu Jiu;
  • 14.00-15.00 - Vizitare Parc Coloana fără de Sfârșit, Ceas Solar polonez, morminte soldați polonezi- moment de omagiu cu depunere jerbe de flori, Municipiul Târgu Jiu;
  • 15.00-16.00 - Vernisaj expoziție  ”Poznań à la Europa. Europa à la Poznań”.