Anunțuri > Comunicate de presă > COMUNICAT DE PRESĂ (1)

07.05.2015
Consiliul  Județean Gorj prin Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” organizează în perioada 10-12 mai 2015, la Târgu-Jiu, în parteneriat cu  Institute for Archaeo-Metallurgical Studies of London și Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” din București, cea de-a IV-a ediție a Simpozionului internațional  ”Balkan Early Metallurgy”.

07.05.2015

Simpozionul reunește specialiști din Qatar, SUA, Germania, Marea Britanie, Rusia, Serbia, Bulgaria și România, având drept scop crearea unei baze de date informale despre metalurgia timpurie din zona Balcanilor și formularea unor propuneri pentru viitoarele studii despre mineritul preistoric/metalurgia preistorică din această  zonă.
     Problemele privind originea și evoluția metalurgiei în Balcani au atras atenția unui număr mare de specialiști în ultimele decenii, acestea fiind intens dezbătute de mediul academic în cadrul celor trei congrese anterioare, care s-au desfășurat în Marea Britanie, Serbia și Bulgaria.
     The 4th Balkan Early Metallurgy Symposium este pentru prima dată organizată în România și va debuta luni, 11 mai 2015, orele 0900 , la sediul  Muzeul de Istorie și Arheologie din  Târgu-Jiu.

BIROUL  DE   PRESĂ