Anunțuri > Comunicate de presă > COMUNICAT DE PRESĂ

31.05.2016
Cu ocazia Zilei Copilului, Consiliul Județean Gorj în parteneriat cu Școala Gimnazială ”Alexandru Ștefulescu” din Târgu Jiu,  va  desfăşura o serie de activităţi cu adresabilitate copiilor, ce au drept obiectiv principal prezentarea administraţiei publice locale şi a unor servicii de utilitate publică într-o formă deschisă şi atractivă.

31.05.2016

Din această perspectivă, în sediul administrativ al Consiliului Județean, împreună cu unităţile subordonate autorităţii județene, în data de 1 iunie 2016, între orele 9.00- 12.00, se va derula un program deschis de prezentare a instituţiei, completat cu o serie de module interactive, sub genericul "TÂRGU JIU- ORAŞUL COPILĂRIEI MELE. CREŞTEM SĂNĂTOS, ÎNTR-UN ORAŞ FRUMOS! ", la care se așteaptă participarea a aproximativ 180 de copii.

Programul este format din:
     1.      Circuit de prezentare a Consiliului Judeţean: prezentarea Sălii Maure-arhitectură, loc de întrunire a forului deliberativ al judeţului-consiliul judeţean, ce înseamnă consiliul județean şi rolul acestuia pentru viaţa judeţului,  întâlnire cu preşedintele Consiliului Județean Gorj și reprezentanții aparatului de specialitate al Consiliului Județean Gorj;
     2.      Modul interactiv "Să avem grijă de noi şi semenii noştri"- expunere intervenţii prim-ajutor, reguli de igienă la şcoală şi acasă, ce vor fi prezentate de cadre medicale de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgu Jiu;
     3.      Modul interactiv "Drepturile copilului": informare despre drepturile copilului în societatea modernă, Telefonul Copilului- expunere diapozitive şi distribuire pliante,ce va fi susţinută de Direcția Generală de Asistenţă Socială şi Protecția Copilului Gorj;
     4.      Modul interactiv "Tradiţiile Gorjului" - prezentare arta olăritului şi instrumente muzicale, ce va fi susţinută de instructori ai Şcolii Populare de Artă din Târgu Jiu;
     5.       Modul interactiv ”Să  iubim natura şi sportul” prezentare echipamente de salvare montană şi tiroliană - activitate ce va fi desfăşurată de Serviciul Public Salvamont Gorj şi Serviciul Judeţean de Gestionare a Deşeurilor şi a Activităţilor de Salubrizare Gorj - Piaţa Prefecturii Târgu-Jiu;
     6.      Moment de premiere concurs de cultură generală ”Punguța cu….200 de întrebări” derulat de Biblioteca Județeană ”Christian Tell”.
     Opţional, va fi oferit un  circuit vizitare Muzeul Judeţean Gorj: 3 locaţii în municipiul Târgu Jiu: str. Geneva nr. 8,  Secţia de Artă-Parcul Central şi Casa memorială Ecaterina Teodoroiu;
     De asemenea, va putea fi vizionat Teatru de păpuşi susţinut  de Şcoala  Populară de Artă din Târgu Jiu la orele 10.00, în zona centrală a Municipiului Târgu Jiu.

[Imagini de la eveniment]