Anunțuri > Comunicate de presă > COMUNICAT DE PRESĂ

31.05.2016
     O nouă investiție a fost finalizată de către Consiliul Județean Gorj prin modernizarea Compartimentului pentru spitalizare zi  din cadrul  Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.
     Prin amenajarea de saloane pentru un număr de 44 de paturi în locațiile de pe str. Progresului nr.18 și str. Tudor Vladimirescu, practic a fost extinsă capacitatea  Compartimentului respectiv. Astfel, în momentul de față, la nivelul  Spitalului Județean de Urgență  Târgu Jiu, Compartimentul pentru spitalizare zi deține un număr total de 69 de paturi  arondate tuturor secțiilor unității spitalicești din cele trei sedii  din str. Progresului nr. 18, str. Tudor Vladimirescu și  ”Pasarelă”.

31.05.2016

Obiectivul de investiție privind amenajarea saloanelor pentru totalul de 44 de paturi, cu o valoare contractată de 790.812 lei fără TVA alocată din bugetul propriu al Județului Gorj, a demarat la începutul acestui an, fiind finalizat în luna mai a.c.. Au fost realizate compartimentări din rigips, lucrări finisaje interioare, înlocuire tâmplărie, instalații sanitare, termice, electrice, instalații de climatizare, de avertizare incendiu, cât și lucrări exterioare: scară interioară și copertină.
     Serviciile de spitalizare zi vor fi asigurate de personalul secțiilor corespondente cu specialitatea în care pacientul este internat, astfel că pacienții vor putea beneficia de diagnostic, monitorizare și tratament redus ( maxim 12 ore).
     Pacienții asigurați vor avea posibilitatea de a efectua investigațiile necesare,nemaifiind obligatorie internarea continuă. Funcționarea Compartimentului pentru spitalizare zi are ca avantaj posibilitatea de adiționare a contr cu Casa Județeană pentru Asigurări de Sănătate Gorj, în sensul majorării acestuia în funcție de numărul de pacienți.

[Imagini]