Anunțuri > Comunicate de presă > Concursul de desene "Veselia fructelor"

Concursul de desene "Veselia fructelor"

17.06.2015
La nivelul județului Gorj, în perioada  3-17 iunie 2015, s-a derulat cea de-a doua fază a măsurilor adiacente distribuției de mere în anul școlar 2014-2015, prin implementarea proiectului ”Un măr pe zi- o viață sănătoasă”, care  a constat în organizarea  unui concurs de desen cu titlul ”Veselia fructelor”.

CONSILIUL JUDETEAN GORJ
17.06.2015

COMUNICAT  DE  PRESĂ

La acțiune au participat elevi din clasele I – VII din cadrul a șase unități școlare de pe raza municipiului Târgu-Jiu, respectiv: Liceul de Arte “Constantin Brailoiu” Tg-Jiu; Liceul Teologic Tg-Jiu; Colegiul Naţional “Tudor Vladimirescu” Tg-Jiu; Şcoala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu”; Şcoala Gimnazială „Sfântul Nicolaie” Tg-Jiu;  Şcoala Gimnazială „Pompiliu Marcea”.
            Astfel, ca urmare a desfășurării concursului de creație ce a vizat realizarea de desene cu tema ”Veselia fructelor”, astăzi, la sediul Consiliului Județean Gorj a avut loc festivitatea de premiere a  celor 105 elevi declarați câștigători.
            Premiile acordate au constat în: diplome, acuarele tempera, culori acrilice, seturi pensule pentru desen, seturi creioane colorate, cărţi cu reţete culinare sau alte cărţi care au legătură cu obiectivele programului, seturi de pixuri , autocolante  imagini cu fructe.
            Au fost premiate următoarele unităţi şcolare, pe clase:

a) Clasa I:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Scolii Gimnaziale “Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, alcătuită din: Arjoca Viviana, Popescu Silvana, Mărunţelu Izabela, Ciorobea Ioana, Bobu Adina;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Colegiului Naţional “Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Corlan Miruna, Popescu Anamaria, Găvan Timeea, Goanţă Sara, Modroiu Maria;
- premiul III - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Sf.Nicolae”, Târgu Jiu, alcătuită din: Stamatoiu Diana, Drăgan Doriana, Mrejeru Anisia, Covercă Ştefania, Mandache Giulia.
b) Clasa a II-a:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, alcătuită din: Nichifor Anamaria, Stan Gabriel, Martinovici Laurenţiu, Bîrcină Darius, Căldăraru Andreea;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Sf.Nicolae”, Târgu Jiu, alcătuită din: Florescu Mihnea, Digulescu Albert, Bucăţa Giulia, State Nikolas, Popescu Ioana;
- premiul III - acordat echipei din cadrul Liceului de Arte “Constantin Brăiloiu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Ciortan Narcisa, Vior Ilie, Deaconescu Rania, Roşu Ionuţ Angeles, Frăţilescu Andra Gabriela.
c) Clasa a III-a:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, alcătuită din: Ancuţa Andreea, Tebec Iuliana, Guşatu Ana, Frumuşelu Eduard, Negru Mihăiţă;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Liceului de Arte “Constantin Brăiloiu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Vladu Arina, Bâzu Oliana, Brehui Emma, Filip Alexandru, Iordănescu Noemia;
- premiul III - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Pompiliu Marcea”, Târgu Jiu, alcătuită din: Piţigoi Cosmina, Matei Alexandru, Greere Felicia, Brânzan Vlăduţ, Văduva Adriana.
d) Clasa a IV-a:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Sf.Nicolae”, Târgu Jiu, alcătuită din: Stoicoiu Sofia, Groza Xenia, Turlacu Robert, Moroşanu Bianca, Gurgu Ilinca;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Colegiului Naţional “Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Popescu Andrei, Mirea Vlad, Dijmărescu Oana, Boltaşu Costina, Bunăiaşu Victor;
- premiul III - acordat echipei din cadrul Liceului Teologic, Târgu Jiu, alcătuită din: Mărgău Alexia, Bologan Andrada, Nicolcioiu Adelina, Oprea Amalia, Udroiu Ioana.
e) Clasa a V-a:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Sf.Nicolae”, Târgu Jiu, alcătuită din: Priporeanu Meda, Munteanu Ana, Satârbaşa Alexandra, Giubegan Flavia, Lăpăduş Lorena;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Liceului de Arte “Constantin Brăiloiu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Trif Maria Ştefania, Bălosu Adelin, Baldovin Valentin, Bobu Sorina, Pârvuleţu Patricia;
 - premiul III - acordat echipei din cadrul Liceului Teologic, Târgu Jiu, alcătuită din: Vlăduţ Roxana, Rouă Alexandra, Fulguşin Ana Maria, Lăscăteu Bianca, Munteanu Cătălin.
f) Clasa a VI-a:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Liceului Teologic, Târgu Jiu, alcătuită din: Paulescu Daniel, Bunica Antonia, Ecobici Alexandra, Dragu Andra, Gărăiacu Luca;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Colegiului Naţional “Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Chiliban Andreea, Oros Karina, Cureleanu Sorina, Grama Teodor, Mălăele Roberto;
- premiul III - acordat echipei din cadrul Liceului de Arte “Constantin Brăiloiu”,  Târgu Jiu, alcătuită din: Tivig Andrei, Veisa Răzvan, Şteică Răzvan, Păuna Ana, Popescu Antonia.
g) Clasa a VII-a:
- premiul I - acordat echipei din cadrul Colegiului Naţional “Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, alcătuită din Neguleasa Radu, Mareşi Andrei, Ghinea Mihai, Mihăescu Dan, Ionescu Cătălin;
- premiul II - acordat echipei din cadrul Liceului Teologic, Târgu Jiu, alcătuită din: Deaconescu Claudia, Armăşelu Alexandra, Nejoiu Gabriela, Diaconescu Alexandra, Bucur Mihaela;
- premiul III - acordat echipei din cadrul Şcolii Gimnaziale “Ecaterina Teodoroiu”, Târgu Jiu, alcătuită din: Murariu Emilia, Ţicu Alin, Enescu Luciana, Cucu Roxana, Clipici Gabriela.

Acțiunea a fost organizată de  Consiliul Județean Gorj și Inspectoratul Școlar Județean Gorj.

[Imagini de la evenimente]

BIROUL  DE  PRESĂ