Anunțuri > Comunicate de presă > Conferinţa Internaţională "Brâncuşi - gorjeanul universal"

Conferinţa Internaţională "Brâncuşi - gorjeanul universal"

25.02.2013
În data de 19 februarie 2013, la Tg-Jiu a avut loc Conferința Internațională "Brâncuși – gorjeanul universal.

CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ  „CONSTANTIN BRÂNCUȘI”
– 19 februarie 2013-

În data de 19 februarie 2013, la Tg-Jiu a avut loc Conferința Internațională Brâncuși – gorjeanul universal”. Evenimentul a fost organizat pentru a evoca împlinirea a 137 de ani de la nașterea marelui sculptor de origine gorjeană, Constantin Brâncuși. La lucrările conferinței au participat: Ion Dogaru– academician; Matei Stârcea-Craciun – cercetător stiinţific; Lucian Gruia – critic de artă; Ilie Berindei – sculptor – Elveţia; Jabinschi Valeriu – Facultatea de Arte Chişinău; Mocioi Ion –Universitatea “Constantin Brâncuşi” din Târgu-Jiu; Zenovie Cârlugea–Colegiul Național “Ecaterina Teodoroiu” Tg-Jiu, Marga Buce Răduţ – Liceul de Arte Craiova.
În deschiderea manifestării culturale au fost susținute alocuțiuni de deschidere de către: Ion Călinoiu – Preşedintele Consiliului Judeţean Gorj; Ion-Claudiu Teodorescu – Prefect Judeţul Gorj;  Florin Cârciumaru – Primar Municipiul Tg-Jiu; Excelenţa sa, Constantin Barbu– Ministrul Culturii; Ecaterina Andronescu– Preşedinta Comisiei de Învăţământ din Senatul României; Adrian Gorun –Preşedinte Senat U.C.B.

[Imagini foto de la eveniment]