Anunțuri > Comunicate de presă > Conferinţa de lansare a programului “Clusterele în turism – dezvoltarea sustenabilă a identității l

Conferinţa de lansare a programului “Clusterele în turism – dezvoltarea sustenabilă a identității locale”

03.07.2014
Evenimentul este organizat de Departamentul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Mediul de Afaceri şi Turism, la inițiativa ministrului delegat pentru Întreprinderi Mici si Mijlocii, Mediul de Afaceri si Turism, Florin Nicolae Jianu.

06.07.2014

Vineri, 4 iulie 2014, ora 10:00, la Sala Maură a Palatului Administrativ din Tg-Jiu, va  avea loc
Conferinţa de lansare a programului
 “Clusterele în turism – dezvoltarea sustenabilă a identității locale”

Tema abordată :” Importanța dezvoltării unui cluster în turism”

Agenda de lucru a conferinței :
10.00 - Florin Nicolae JIANU , Ministru pentru IMM-uri, Mediul de Afaceri şi Turism
10.20 - Alin-Vasile VĂCARU, Prefect Gorj
10.30 -Ion CĂLINOIU, Preşedinte Consiliu Judeţean Gorj
10.40 -Vajda Lajos, Vicepreşedinte  Asociația Clusterelor din România
10.50 -Corina Martin, Preşedinte Asociaţia Litoral-Delta Dunării
10.50 – 12.00 -Discuţii cu principalii actori implicați în dezvoltarea unui cluster în turism
12.00 – 12.30 -Declaraţii de presă

Au fost invitaţi să participe: George Brezoi – Secretar de Stat, Departamentul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Mediul de Afaceri şi Turism, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, mediul asociativ şi reprezentanţi ai mediului de afaceri din industria turismului din regiunea Oltenia (Dolj, Olt, Mehedinți, Vâlcea, Gorj).
Programul are ca obiectiv iniţierea de consultări între principalii actori din sectorul public şi privat în vederea constituirii de clustere locale, care să susţină dezvoltarea sustenabilă a turismului în România.