Anunțuri > Comunicate de presă > Depunere cereri de finanțare

Depunere cereri de finanțare

18.11.2016
Miercuri, 16 noiembrie 2016, Județul Gorj a depus spre finanțare în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 6 - Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională, Prioritatea de Investiții 6.1 - Stimularea mobilității regionale prin conectarea nodurilor secundare și terțiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale, două proiecte ce vizează modernizarea rețelei de drumuri județene

Miercuri, 16 noiembrie 2016, Județul Gorj a depus spre finanțare în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 6 - Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională, Prioritatea de Investiții 6.1 - Stimularea mobilității regionale prin conectarea nodurilor secundare și terțiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale, două proiecte ce vizează modernizarea rețelei de drumuri județene, respectiv: ”Modernizare drum județean (675C), cu originea în DN 67B, ce traversează localităţile Târgu Logreşti, Popeşti, Bustuchin, Poiana Seciuri, Seciurile, Roșia de Amaradia, Becheni, Corşoru, Alimpeşti, Sârbeşti, Ciupercenii de Olteţ, până în DN 67”, respectiv Modernizare drum judeţean (675B) ce traversează localitățile Câmpu Mare-Albeni-Călugăreasa-Prigoria-Zorlești-Alimpești, până în DJ675C”.

Proiectele menționate au fost depuse la Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operațional Regional 2014-2020, urmând a parcurge procedurile de verificare a conformității administrative și eligibilității, respectiv a evaluării tehnice și financiare.

Lungimea celor două drumuri supuse modernizării este de 62,130 km și implică o valoarea cumulată a investițiilor de 168.136.615,39 lei.

Populația deservită de cele două drumuri județene, conform datelor furnizate de Institutul Național de Statistică, centralizate în anul 2016, este de 23.257 locuitori, astfel:
  • Comuna Scoarța: 4599 locuitori;
  • Comuna Albeni: 2900 locuitori;
  • Comuna Prigoria: 2999 locuitori;
  • Comuna Alimpești: 1817 locuitori;
  • Comuna Logrești: 2643 locuitori;
  • Comuna Bustuchin: 3337 locuitori;
  • Comuna Roșia de Amaradia: 3145 locuitori;
  • Comuna Alimpești: 1817 locuitori.

Perioada de implementare a celor două proiecte este de 36 de luni de la data semnării contractelor de finanțare, din care 24 de luni sunt destinate execuției de lucrări.

Obiectivul general al proiectelor vizează ”creșterea gradului de accesibilitate a zonelor rurale și indirect a zonelor urbane situate în proximitatea rețelei TEN-T, prin modernizarea Drumului Județean 675 B, respectiv a Drumului Județean DJ 675 C”.

Obiectivele specifice ale acestor proiecte vizează: asigurarea unei infrastructuri de transport regionale şi locale moderne şi durabile, precum şi a tuturor celorlalte condiții privind dezvoltarea sistematică a economiei şi îmbunătățirea calității vieții, în scopul reducerii timpului de deplasare și fluidizării traficului, prin conectarea la rețeaua TEN – T (Trans European Networks – Transport), respectiv ”creșterea capacității portante, a siguranței circulației și a gradului de confort a traficului rutier pe Drumul Județean 675 B, respectiv a Drumul Județean DJ 675 C”.