Anunțuri > Comunicate de presă > Eveniment de promovare turistică la Viena

Eveniment de promovare turistică la Viena

23.10.2014
La invitația Ambasadei României în Austria și la inițiativa Asociației  ”Mihai Eminescu” din Viena împreună cu alte organizații ale comunității românești din Austria,  Consiliul Județean Gorj  prezintă evenimentul de promovare turistică și culturală  ”Vino acasă la Brâncuși!”, ce  va avea loc într-o renumită sală de spectacole din Viena, în data de  25 octombrie 2014, orele 18.30.

CONSILIUL JUDETEAN GORJ
23.10.2014

În programul manifestării cultural-artistice ”Vino acasă la Brâncuși!” sunt cuprinse o serie de evenimente de promovare a tradițiilor gorjenești precum și a potențialului turistic al județului Gorj, focusate în jurul unui  spectacol al renumitului Ansamblu Artistic Profesionist ”Doina Gorjului”. Spectacolul  va fi  precedat de vernisarea a  trei expoziții cu produse artizanale (ceramică tradițională a artistului plastic Daciana Ungureanu, țesături tradiționale- instructor Filomela Tiștere, ii și costume populare gorjenești – instructor Florin Tantan) precum și a unei expoziții de fotografie  ”Istoria Coloanei fără sfârșit”.
            La eveniment vor participa  E.S. Ambasadorul României în Austria, Silvia Davidoiu,  ministrul românilor de pretutindeni, dl. Bogdan Stanoevici, anunțându-și totodată prezența mai multe personalități de origine română,  recunoscute pe plan internațional în domeniile de activitate în care activează.

[Programul manifestării