Anunțuri > Comunicate de presă > FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE ARTE VIZUALE „GORJFEST 2016”, EDIȚIA A XXVII-A

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE ARTE VIZUALE „GORJFEST 2016”, EDIȚIA A XXVII-A

19.09.2016
Festivalul INTERNAȚIONAL DE ARTE VIZUALE ”GORJFEST 2016”, debutează luni, 19 septembrie 2016, la sediul Centrului Judeţean Pentru Conservarea Şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj.

CONSILIUL  JUDEȚEAN  GORJ

COMUNICAT  DE  PRESĂ

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE ARTE VIZUALE ”GORJFEST 2016”,
EDIȚIA A XXVII-A

Circumscris programului ,,2016 - Anul Brâncuşi in Gorj", Festivalul Internațional de Arte Vizuale GORJFEST, ediția a XXVII-a, se va desfăşura itinerant în localităţile Târgu-Jiu, Peştişani, Crasna, Săcelu. Baia de Fier, Novaci, Horezu, Motru, Rovinari, Negomir, în perioada 19-29 sept. a.c.,  după următorul program:
      * 19 septembrie 2016,ora 17,30, la sediul CJCPCT Gorj: - Deschiderea festivă a evenimentului;
      - Vernisajul expoziției de artă a lemnului organizată de Liceul de Artă a  Lemnului din Triavna, Bulgaria.
      * 19-29 septembrie 2016, Târgu-Jiu,Peștișani,Motru:
      - BURSA  ”BRÂNCUŞI LA HOBIŢA”  (Tabără internaţională de sculptură, ediţia a III-a).
      * 19-29 septembrie 2016, Târgu-Jiu,Peștișani:
      - GORJFEST 2016 (Tabără internaţională de sculptură, pictură, grafică, fotografie, film).
      * 29 septembrie 2016:
      - Motru, ora 11.00: Inaugurarea Colecţiei de Artă Modernă (sculpturi realizate în cadrul proiectelor Bursa Brâncuşi la Hobiţa şi Gorjfest 2016);
      - Tg-Jiu, sediul CJCPCT Gorj, ora 17.00: Expoziţie GORJFEST 2016. Lansarea CataIogului GORJFEST 2016;
      - Rovinari, ora 19.00: Inaugurarea Colecţiei de Artă Modernă (sculpturi realizate în cadrul proiectului GORJFEST 2016).  Închidere GORJFEST 2016.

În cadrul celor două tabere internaționale, pentru creațiile artiștilor, organizatorii vor acorda  premii speciale astfel:
  • Pentru  BURSA ”BRÂNCUȘI LA HOBIȚA”, CJCPCT Gorj va  acorda  două premii speciale în valoare de 1500 de lei  fiecare;
  • Pentru GORJFEST 2016  vor fi acordate premii  speciale în valoare de 400 lei fiecare : CJCPCT Gorj  va oferi 23 de premii, Ansamblul Artistic Profesionist "Doina Gorjului" -4 premii, Lartours Bucureşti -2 premii.
            Ediția din acest an este organizată de Consiliul  Judeţean Gorj prin Centrul  Judeţean Pentru Conservarea Şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj în parteneriat cu  Ansamblul Artistic Profesionist «Doina Gorjului», S.C. Lartours Bucureşti, CRH România, Pensiunea "Casa Brâncuşi" Peştişani, Primăria Motru, Primăria Rovinari, Primăria Negomir și Obştea Peştişani.