Anunțuri > Comunicate de presă > FONDURI EUROPENE 2014-2020. O OPORTUNITATE PENTRU VIITORUL LOCALITĂŢILO

FONDURI EUROPENE 2014-2020. O OPORTUNITATE PENTRU VIITORUL LOCALITĂŢILO

22.04.2013
Consiliul Judeţean Gorj, în colaborare cu Instituţia Prefectului - Judeţul Gorj şi Institutul de Dezvoltare Comunitară România, organizaează în data de 23.04.2013, sesiunea de lucru cu tema " FONDURI EUROPENE 2014-2020. O   OPORTUNITATE  PENTRU VIITORUL LOCALITĂŢILOR ". Evenimentul va avea loc la Târgu-Jiu, Sala Maură a Palatului Administrativ, începând cu orele 09.30.

Sesiunea de lucru cu tema " FONDURI EUROPENE 2014-2020

Consiliul Judeţean Gorj, în colaborare cu Instituţia Prefectului - Judeţul Gorj şi Institutul de Dezvoltare Comunitară România, organizează în data de 23.04.2013, sesiunea de lucru cu tema " FONDURI EUROPENE 2014-2020. O   OPORTUNITATE  PENTRU VIITORUL LOCALITĂŢILOR ". Evenimentul va avea loc la Târgu-Jiu, Sala Maură a Palatului Administrativ, începând cu orele 09.30.
          La întâlnire vor participa:
-domnul Francisco Jose Gallego Moreno - Director General al Asociaţiei "Institutul de Dezvoltare Comunitară din Cuenca" (Spania);
-domnul Victor Jimenez Ruiz - Preşedinte GAL Adesiman (Spania);
-domnul Laurenţiu Lupu - Şef Serviciu LEADER şi Reţeaua Naţională de Dezvoltare Rurală, Direcţia Generală Dezvoltare Rurală, Autoritatea de Management  pentru PNDR;
- domnul Eugen Săvulescu - Preşedinte GAL Microregiunea Horezu
- domnul Dorin Teodorescu – Preşedinte GAL Parâng;
- reprezentanți ai autorităților publice județene precum și ai primăriilor din județul Gorj
          Întâlnirea îşi propune informarea autorităţilor publice locale despre oportunităţile oferite de perioada de programare financiară 2014-2020, cu precădere pentru dezvoltarea rurală prin participarea în cadrul unui Grup de Acţiune locală (GAL), precum şi stabilirea unui mecanism pentru luarea deciziilor şi procedura de lucru care să ducă la crearea de GAL-uri în care să fie cuprinse toate localităţile gorjene.

BIROUL DE PRESĂ