Anunțuri > Comunicate de presă > Gorjul la Targul de Turism al Romaniei

Gorjul la Targul de Turism al Romaniei

10.11.2016
Continuăm și anual acesta acțiunile de promovare a județul Gorj ca destinație turistică, prin participarea la Târgul Național de Turism al României, ce va avea loc în perioada 17-20 noiembrie 2016, la Centrul Expozițional Romexpo, București.

Județul Gorj a implementat, în perioada 10.11.2010-10.05.2012, proiectul “Redescoperă Gorjul”, SMIS 16352, finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2007-2013, Axa Prioritară 5 „Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului”, Domeniul Major de Intervenție 5.3. „Promovarea potențialului turistic şi crearea infrastructurii necesare în scopul creșterii atractivității României ca destinație turistică”, Operațiunea „Dezvoltarea şi consolidarea turismului intern prin sprijinirea promovării produselor specifice şi a activităților de marketing specifice”.

Obiectivul general al proiectului ”Redescoperă Gorjul” a vizat îmbunătățirea vizibilității județului Gorj ca destinaţie turistică montană, culturală, monahală, de agrement și de aventură.

Așteptăm să ne vizitați standul de promovare situat în pavilionul C3 din cadrul Centrului Expozițional Romexpo, unde vom fi prezenți alături de Ansamblul Artistic Profesionist ”Doina Gorjului”, Școala Populară de Artă Târgu Jiu, Muzeul Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu” și Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică „ Constantin Brâncuși” Târgu Jiu.