Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESĂ (2)

INFORMARE DE PRESĂ

03.05.2017
Referitor la incidentul de la Complexul de Îngrijire și Asistență Suseni, produs în data de 26.04.2017, în urma căruia una dintre persoanele beneficiare ale unității s-a autoincendiat accidental, comisia constituită la nivelul Consiliului Județean Gorj prin dispoziția Președintelui CJG, în vederea efectuării unei cercetări administrative cu privire la modul de respectare a standardelor minime de calitate pentru serviciile sociale destinate persoanelor adulte cu dizabilități, a constatat o serie de deficiențe cu privire la activitatea de supraveghere, pe fondul neasigurării de către conducerea complexului a condițiilor de ordin preventiv, necesare evitării incidentelor de acest tip.

03.05.2017

INFORMARE DE PRESĂ

După producerea incidentului, implicarea persoanelor responsabile din cadrul CIA Suseni, s-a dovedit deficitară prin raportare la procedurile de notificare a instituțiilor cu atribuții de intervenție în astfel de situații.
         Într-o primă etapă, în procesul de stabilire a răspunderii persoanelor implicate, s-a dispus măsura încetării exercitării cu caracter temporar de către dl. Luca Stelian a funcției contractuale de conducere de șef centru la CIA Suseni, prin efectul dispoziției nr.1525/03.05.2017, emise de directorul general al DGASPC Gorj.