Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESĂ

INFORMARE DE PRESĂ

16.12.2015
     În data de 16.12.2015 a avut loc recepția lucrărilor pentru obiectivul de investiții ,,Reabilitare DJ 673A, Dragoteşti-Mătăsari-DN67-27,790km".
     A fost reabilitat  sistemul  rutier prin reparații îmbrăcăminte asfaltică existentă, frezare și plombare, turnare de strat de egalizare +binder pe  lungimea de 27,79 km și geocompozit antifisură pe 52.000 mp, strat de uzură pe lungimea de 27,79 km, executate lucrări de reabilitare poduri (9 bucăți) și dispozitive pentru colectarea apelor (șanțuri  și podețe transversale), realizate accese la proprietăți, drumuri laterale, parcări, efectuate  montări de parapeți de protecție metalici, precum și marcaje transversale și longitudinale.

CONSILIU JUDEȚEAN GORJ
16.12.2015

INFORMARE  DE  PRESĂ

Investiţia realizată a avut ca țintă aducerea sistemului rutier la parametrii tehnici caracteristici categoriei drumului, contribuind la creşterea gradului de siguranţă a circulaţiei în interiorul şi între localităţi.
        Finanțarea  pentru  acest obiectiv de investiție s-a realizat prin bugetul propriu al județului Gorj și prin Programul Național de Dezvoltare Locală, valoarea lucrărilor executate fiind de 20.467.304,42 lei fără T.V.A.
        Lucrările  au  fost executate de către Asociația S.E.C.O.L. S.p.a. Roma şi S.C. SECOL ROMÂNIA S.R.L., acestea fiind demarate în anul 2009.

[Imagini de la recepție

BIROUL  DE  PRESĂ