Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESA

INFORMARE DE PRESA

19.01.2017
Marți, marți, 24 ianuarie 2017, începând cu ora 17.00, în Piața Prefecturii din Târgu Jiu, va avea loc manifestarea cultural-artistică închinată sărbătoririi a 158 ani de la Unirea Principatelor Române.

19.01.2017

INFORMARE DE PRESĂ

Marți, marți, 24 ianuarie 2017, începând cu ora 17.00, în Piața Prefecturii din Târgu Jiu, va avea loc manifestarea cultural-artistică închinată sărbătoririi a 158 ani de la Unirea Principatelor Române, ce se va desfășura după următorul program:
  • Ora17.00- Spectacol  muzică populară susținut de Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului”
  • ORA 17.45 -SEMNAL DE TROMPEȚI/ Intrarea cu torțe în Piața Prefecturii/ Deschiderea manifestării evocatoare/ Intonarea Imnului de Stat al României
  • Lecția de Istorie-  prezintă Prof. Gheorghe Nichifor
  • Moment literar-muzical-coregrafic evocator  „HAI SĂ DĂM MÂNĂ CU MÂNĂ!” pus în scenă de Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului”  și Școala Populară de Artă Târgu Jiu
  • HORA UNIRII

Evenimentul este organizat de: Consiliul Județean Gorj, Instituția Prefectului- Județul Gorj, Consiliul Local și Primăria Târgu Jiu alături de  Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului”, Școala Populară de Artă Târgu Jiu, Garnizoana Târgu Jiu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj.