Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESĂ - Ziua Imnului Național al României, 29 iulie 2017

INFORMARE DE PRESĂ - Ziua Imnului Național al României, 29 iulie 2017

27.07.2017

27.07.2017

INFORMARE DE PRESĂ

Ziua Imnului Național al României, 29 iulie 2017

Prin Legea nr. 99 din anul 1998, ziua de 29 iulie a fost proclamată Ziua Imnului Național al României - Deșteaptă-te, române, simbol al unității Revoluției Române din anul 1848.
                Ziua Imului Național va fi marcată la Târgu Jiu printr-o serie de activități ce vor avea loc în Piața Prefecturii din Târgu Jiu, începând cu ora 9.00. Deschiderea manifestării se va face printr-un semnal de trompeți cu întâmpinarea persoanelor oficiale și va continua cu un moment religios: rugă și închinare pentru poporul român, urmat de alocuțiunile privind semnificația evenimentului din partea prefectului județului Gorj-Ciprian-Adrian Florescu, președintelui Consiliului Județean Gorj-Cosmin-Mihai Popescu, primarului Municipiului Târgu Jiu- Marcel Laurențiu Romanescu.
                Va avea loc intonarea Imnului Național al României de către tânăra artistă Yasmin Polacek în acompaniamentul Fanfarei Armonia din Târgu Jiu.
                Evenimentul se va încheia cu defilarea Gărzii de Onoare.
                Organizatori: Consiliul Județean Gorj, Instituția Prefectului-Județul Gorj, Consiliul Local și Primăria Municipiului Târgu Jiu, Garnizoana Târgu Jiu, Inspectoratul Județean de Poliție, Inspectoratul de Jandarmi Județean ” Tudor Vladimirescu”, Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Lt. Col. Dumitru Petrescu”, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj, Școala Populară de Artă Târgu Jiu, Protoieria Târgu Jiu.