Anunțuri > Comunicate de presă > INFORMARE DE PRESĂ

INFORMARE DE PRESĂ

15.05.2013
Mâine, 16.05.2013, la Târgu-Jiu, va sosi o delegație oficială pentru recuperarea obiectului de cult catolic, aflat în custodia Muzeului Județean Gorj „Alexandru  Ștefulescu” din data de 22.07.2011, recuperat în colaborare cu Inspectoratul Județean de Poliție Gorj.

Delegația este formată din Excelența Sa Diego Brasioli, Ambasadorul Italiei la București, domnul Alberto Dal Degan, Secretar I al Ambasadei, Monsenior  Baudouin  Biajila MAUNKEMBE- din partea Ambasadei  Sfântului  Scaun, domnul Sergio Nocchi Carabinierii Ambasadei, d-ra Enyedi Boglarka-interpret.
Alăturat vă detaliem programul întâlnirii delegației oficiale cu reprezentanții autorităților publice din județul Gorj:
11.00- primire delegație – Coloana Infinitului- dl. Florin Cârciumaru primar municipiul Târgu-Jiu
11.00-11.30- vizitare Ansamblul monumental Constantin Brâncuși din Tg-Jiu
11.30- sosire la Palatul Administrativ din Tg-Jiu – întâlnire cu dl. Claudiu Teodorescu-prefect al județului Gorj, dl. Ion Călinoiu- președinte Consiliul Județean Gorj
11.30-12.30-Sala Maură a Palatului Administrativ -protocol de predare a monstranței

BIROUL  DE  PRESĂ