Anunțuri > Comunicate de presă > INVITAŢIE DE PRESĂ

INVITAŢIE DE PRESĂ

17.04.2015
Manifestarea va avea loc vineri, 17 aprilie 2015, ora 11:00, la Prefectura din Târgu-Jiu, sala Maură.

INVITAŢIE DE PRESĂ

SUD VESTUL ROMÂNIEI SE AFLĂ PE LOCUL 4 ÎN TOPUL REGIUNILOR CU CEI MAI MULŢI PACIENȚI CU DIABET DIN ROMÂNIA (12,1%)

Potrivit Studiului Național privind Prevalența Diabetului, Prediabetului, Supraponderii, Obezității, Dislipidemiei, Hiperuricemiei şi Bolii Cronice de Rinichi (PREDATORR), România se situează printre țările cu cea mai mare prevalență a diabetului zaharat din Europa (11,6%), cap de listă fiind Turcia (14,85%). Astfel, numărul românilor cu vârste cuprinse între 20 și 79 de ani, care suferă de această afecțiune este de aproximativ 2 000 000 de persoane.
Regiunea Sud Vest, din care face parte şi judeţul Gorj, se află pe locul 4 în topul regiunilor cu cele mai multe persoane cu diabet la nivel național (12,1%).
În acest context, Societatea Română de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice în parteneriat cu Centrul de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice Târgu-Jiu organizează o conferință de presă despre problematica diabetului la nivelul județului Gorj.
La conferinţa de presă vor fi prezenţi:
-          Prof. univ. dr. Maria Moţa, preşedintele Societăţii Române de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice
-          Dr. Lucreţia Pîrcălăboiu, șef Centrul de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice Târgu-Jiu
-          Dr. Ing Florin Cârciumaru, Primarul Municipiului Târgu-Jiu
-          Dl Ion Călinoiu, Preşedintele Consiliului Judeţean Gorj
-          Dl Daniel Titu Bondoc, Preşedintele Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate Gorj
-          Dl Alin Vasile Văcaru, Prefectul Judeţului Gorj
Evenimentul face parte din cadrul Campaniei Naţionale „Controlează-ţi Diabetul” care se
desfășoară în perioada 18-19 aprilie 2015, la Târgu-Jiu
Manifestările organizate în cadrul Campaniei Nationale „Controlează-ţi Diabetul” au ca principal scop informarea şi educarea cu privire la importanţa prevenţiei diabetului şi cunoaşterea factorilor de risc, care determină apariţia bolii, precum și îmbunătăţirea vieţii persoanelor cu diabet.

Campania Naţională „Controlează-ţi Diabetul” include o serie de manifestări dedicate publicului larg, pacienţilor, reprezentanților asociațiilor de pacienți cu diabet, medicilor. Campania vizează implicarea autorităților și mass-media cu privire la promovarea mesajelor legate de prevenția, diagnosticarea precoce și controlul eficent al diabetul zaharat.
Contact presă:
Diana Nanciu, Coordonator eveniment, 0733.011.109, pr@sanatateapress.ro

Organizator ştiinţific: Societatea Română de Diabet, Nutriţie şi Boli Metabolice
Partener local: Centrul de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice Târgu-Jiu