Anunțuri > Comunicate de presă > Implementare măsuri adiacente distribuției de mere în anul școlar 2014-2015

Implementare măsuri adiacente distribuției de mere în anul școlar 2014-2015

30.04.2015
În perioada 29-30 aprilie 2015, Consiliul Județean Gorj derulează activitățile de implementare  a măsurilor adiacente distribuţiei de mere în anul şcolar 2014-2015, conform Hotărârii Guvernului nr. 788/2014 privind stabilirea fructelor distribuite, a perioadei şi frecvenţei distribuţiei, a limitei valorii zilnice/elev şi a fondurilor necesare pentru distribuţia fructelor şi a măsurilor adiacente distribuţiei de fructe, a bugetului aferent acestora, precum şi a modalităţii de implementare efectivă şi de gestionare la nivelul administraţiei publice în cadrul programului de încurajare a consumului de fructe proaspete în şcoli în anul şcolar 2014-2015.

30.04.2015

La acțiunea inițiată de autoritatea județeană au participat 21 unități de învățământ de pe raza întregului județ. Astfel, Consiliul Județean Gorj a achiziționat 525 puieţi de pomi fructiferi – meri, soiuri de vară și toamnă, fiind distribuite câte  25 bucăți de material săditor (5 bucăți puieți- soiul Romus; 10 bucăți puieți- soiul Starkinson;10 bucăți puieți-soiul Golden Delicios)  împreună cu uneltele agricole  necesare plantării, pentru fiecare din următoarele unităţi şcolare:
1. Şcoala Gimnazială Novaci,
2. Şcoala Gimnazială Godineşti,
3. Şcoala Gimnazială Samarineşti,
4. Şcoala Gimnazială Leleşti,
5. Şcoala Gimnazială Ciuperceni,
6. Şcoala Gimnazială Aninoasa,
7. Liceul Tehnologic Bustuchin,
8. Şcoala Gimnazială Polovragi,
9. Şcoala Gimnazială Ceauru,
10. Şcoala Gimnazială Drăguţeşti,
11. Şcoala Gimnazială Dăneşti,
12. Şcoala Gimnazială Andreeşti,
13. Şcoala Gimnazială Nr. 1 Ţicleni,
14. Şcoala Gimnazială Târgu-Logreşti,
15. Şcoala Gimnazială Bălceşti,
16. Şcoala Gimnazială Teleşti,
17. Şcoala Gimnazială Alimpeşti,
18. Şcoala Gimnazială Corobăi Dragoteşti,
19.Liceul Roșia Jiu,
20. Şcoala Gimnazială Ţînţăreni,
21. Şcoala Gimnazială Cruşeţ.

Materialul săditor a fost plantat pe terenurile aferente școlilor, acțiunea fiind considerată de bun augur de către cadrele didactice, care au coordonat  clasele de elevi participante la acțiune. Redăm alăturat câteva dintre opiniile referitoare la acțiunea derulată.
     ”Am primit de la Consiliul Județean Gorj  25 de puieți de măr, împreună cu uneltele  aferente și am reușit să facem o plantație chiar în curtea școlii. Mi se pare o investiție  extrem de necesară și inspirată, iar copiii au îmbrățișat această idee, cei care au participat  la plantare urmând să aibă grijă de pomi în continuare”, a precizat Cornel Șomâcu- directorul Școlii Gimnaziale din satul Ceauru- comuna Bălești.
     ”Împreună cu elevii ne-am angajat să creăm această livadă, s-o îngrijim și ei să  beneficieze de roadele ei. Copiii învață, cu această ocazie, cum să planteze un pom și  cum să-l ocrotească și consider că este un beneficiu pentru școală”, menționa directorul Școlii Gimnaziale din comuna Drăguțești, Dorina Stolojan.
     Costurile totale  pentru  achiziţionarea pomilor fructiferi-meri  și a uneltelor necesare plantării, au fost de 12.752,25 de lei fără TVA, în această sumă fiind incluse și cheltuielile aferente transportului.

Imagini