Anunțuri > Comunicate de presă > Informare de presă - Ziua Eroilor

Informare de presă - Ziua Eroilor

13.06.2013
Astăzi, la orele 12.00, în municipiul Târgu-Jiu precum și în toate localitățile din județul Gorj au loc ceremoniile de evocare a Zilei Eroilor. Comemorarea Zilei Eroilor se va realiza prin grija primăriilor, consiliilor locale şi unităţilor de învăţământ, în toate localităţile unde există Monumente ale Eroilor Neamului, prin manifestări similare celor din prezentul program.

INFORMARE DE PRESA

Program manifestare Târgu-Jiu:
PIAŢA REVOLUŢIEI - 13 Iunie 2013

Ora 11,55 – 12,00
    > Semnal de trompeţi
    > Întâmpinarea persoanelor oficiale
Ora 12,00 păstrarea unui moment de reculegere în memoria eroilor neamului
   > Intonarea Imnului de Stat al României
   > Slujbă de pomenire

Alocuţiune de deschidere:
   Dl. Lt. Col. Marin Bran, Comandantul Garnizoanei Târgu-Jiu

Alocuţiuni evocatoare:
   * Dl. Ion Claudiu Teodorescu, Prefectul Judeţului Gorj
   * Dl. Florin Cârciumaru, Primarul Municipiului Târgu-Jiu
   * Dl. Ion Călinoiu, Preşedintele Consiliului Judeţean Gorj
   * Dl. Gen.(r) Ispas Constantin, Preşedintele Asociaţiei Veteranilor de Război Gorj

Depunere de coroane

Ora 12,00 - după păstrarea unui moment de reculegere în memoria eroilor neamului se vor depune coroane şi jerbe de flori după cum urmează:
 - Statuia „Gheorghe Magheru” (Liceul Gheorghe Magheru);
 - Statuia „Ecaterina Teodoroiu” (Şcoala Generală Nr. 2 Târgu-Jiu);
 - Podul Jiului (Şcoala Generală Nr. 5 Târgu-Jiu);
 - Monumentul Cătălin Haidău (Liceul de muzică Târgu-Jiu);
 - Monumentul Valentin Merişescu (Inspectoratul Judeţean de Jandarmi „Tudor Vladimirescu”);
 - Monumentul Lt. Col. Dumitru Petrescu (ISU Gorj);
 - Statuia „Tudor Vladimirescu” (Colegiul Naţional Tudor Vladimirescu);
 - Monumentul Eroilor Revoluţiei “Parc Miloşescu” (Direcţia de Sănătate Publică Gorj);
 - Placă comemorativă Eroii Revoluţiei -Piaţa Prefecturii (Poliţia Locală Târgu-Jiu);
 - Statuia General Dragalina (Şcoala Bumbeşti-Jiu);

Ora 12,30 - Mausoleul Ecaterina Teodoroiu
                  - vor depune coroane şi jerbe de flori: Instituţia Prefectului – Judeţul Gorj, Consiliul Judetean Gorj, Primăria Municipiului Târgu-Jiu, Garnizoana Târgu-Jiu, Inspectoratul Judeţean de Poliţie Gorj, alte instituţii şi asociaţii.

Defilarea Gărzii de Onoare

Organizatori:
INSTITUŢIA PREFECTULUI – JUDEŢUL GORJ
CONSILIUL JUDEŢEAN GORJ
CONSILIUL LOCAL ŞI PRIMĂRIA TÂRGU-JIU
GARNIZOANA TÂRGU-JIU
INSPECTORATUL JUDEŢEAN DE JANDARMI
„TUDOR VLADIMIRESCU” TÂRGU - JIU
INSPECTORATUL JUDEŢEAN PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ “Lt. col. Dumitru Petrescu” Gorj
INSPECTORATUL JUDEŢEAN DE POLIŢIE GORJ
ASOCIAŢIA PENTRU CINSTIREA EROILOR ŞI RĂNIŢILOR