Anunțuri > Comunicate de presă > Informare de presă - 10.12.2015

Informare de presă - 10.12.2015

10.12.2015
În data de 10.12.2015 a avut loc recepția lucrărilor la obiectivul de investiții  ”Reabilitare sistem rutier pe DJ 665D, Km 0+000-Km 4+810, Pociovaliște (DN 67)-Sitești-Bumbești Pițic (DN 67), Județul Gorj”.

10.12.2015

INFORMARE  DE  PRESĂ

Lucrările de modernizare a drumului DJ 665 D au demarat la începutul lunii martie 2014 și au constat în repararea  structurii rutiere existente, așternerea  stratului de binder+egalizare și a stratului de uzură, execuția acostamentelor  din piatră spartă, montarea de  parapeți metalici pentru asigurarea circulației în condiții de siguranță, montarea de stâlpi și table indicatoare, execuția de marcaje rutiere longitudinale continue și marcaje transversale, pentru o bună semnalizare a traseului și desfășurarea circulației în condiții de siguranță, amenajarea de podețe de accese la proprietăți, lucrări de reabilitare la cele două  poduri amplasate pe traseu precum și execuția dispozitivelor de colectare a apelor pluviale, respectiv șanțuri dalate, rigole carosabile și șanțuri de pământ.
        Valoarea contractului  de  lucrări s-a ridicat la : 5.259.348,91 LEI fără TVA,  constructor:  SECOL  ROMÂNIA  S.R.L, proiectant: S.C. POLITEH’S CONSULT S.R.L., beneficiar: CONSILIUL  JUDEȚEAN  GORJ. Finanțarea  lucrărilor de reabilitare a DJ 665D a fost asigurată din bugetul propriu al Județului Gorj.

[Imagini de la recepție]