Anunțuri > Comunicate de presă > JUDEȚUL GORJ, PREMIAT LA GALA TURISMULUI ROMÂNESC

JUDEȚUL GORJ, PREMIAT LA GALA TURISMULUI ROMÂNESC

04.04.2014
Județul Gorj a fost premiat în cadrul celei de-a IV-a ediții a Galei Turismului Românesc.
Evenimentul a avut loc în București la World Trade Center și a fost organizat de Fashion TV România, în parteneriat cu asociațiile profesionale de turism românesc: FAPT, FPTR, FIHR, OPTBR și ANTREC cu sprijinul Autorității Naționale pentru Turism.

04.04.2014

COMUNICAT  DE  PRESĂ

JUDEȚUL GORJ,  PREMIAT LA  GALA TURISMULUI  ROMÂNESC

Au fost premiate cele mai reprezentative locații și servicii de turism de pe teritoriul României precum și instituțiile care au susținut și promovat turismul atât la nivel național cât și internațional, prin metode clasice dar și prin strategii de promovare noi ce s-au bucurat de rezultate notabile.
     Astfel, derularea galei s-a axat pe premierea pe regiuni.
     Din fiecare regiune a fost aleasă o zonă cât mai atractivă din punct de vedere turistic și câte o locație destinată agrementului și turismului.
     1) Pentru Delta Dunării au fost premiate comuna Jurilovca și Danube Delta Resort –Crisan.
     2) Transilvania  a primit  3  premii :
       -2 premii pentru turism rural (Curtea Brăneană- din zona Bran și  Pensiunea Poiana Râșnoavei din zona Râșnov)-
-și 1 premiu pentru turism cultural,  la ultima categorie Sibiul fiind câștigător cu reședința de vară Brukenthal.
     3) Moldova s-a evidențiat cu
 -orașul Iași – Palatul Culturii – premiu pentru turism cultural și ecleziastic
- judetul  Neamț- cu hotelul Central Plaza Hotel
     4) Republica Moldova a intrat la categoria premii speciale, fiind asimilată turismului românesc.  A fost premiat un hotel din Chișinău- Hotel Nobil Luxury Boutique.
     5) Banatul- a intrat în cursa câștigătoare cu stațiunea Băile Herculane- deoarece au creat povestea privind istoria despre împărații romani și austrieci care veneau să se trateze în apele termale de la Herculane. Astfel reprezentanții  Hotelului  Afrodita  din Băile Herculane au primit premiul pentru noutate.
     Organizatorii s-au gândit și la un premiu pentru longevitate în calitate și servicii, primit de Hotel Internațional.
     6) Oltenia- a fost reprezentată la această ediție a Galei Turismului Românesc de județul Gorj.
Așadar, am intrat la categoria premiilor pentru turism și promovare folclor românesc regional. Cele mai cotate segmente în materie de turism au fost zona Rânca-Transalpina, evident Axa Calea Eroilor deci Brâncuși, și ca locație turistică pentru calitate și agrement , Ana Events de pe Insulița Tg-Jiu.
Acestea au fost punctele forte ale județului nostru pentru care am primit acest premiu.
Și ca demonstrație  Doina Gorjului a avut un moment artistic de maxim 10 minute, apreciat foarte mult, asta ca o paranteză, de primarul capitalei Sorin Oprescu.
     7) Muntenia: - a fost premiat Brașovul, Sinaia, Predeal,

Au fost acordate premii și pentru primele rute culturale transnaționale dezvoltate pentru Sud Estul Europei:
     -Ruta Impăraților Romani – Croația, Serbia, Romania, Bulgaria
     -Ruta Dunăreană a Vinului- Croația, Serbia, România, Bulgaria.