Anunțuri > Comunicate de presă > Salonul de Pictură Arte Mici, ajuns la cea de-a VI-a ediție

Salonul de Pictură Arte Mici, ajuns la cea de-a VI-a ediție

23.03.2015
În acest an, evenimentul Salonul de Pictură ”Arte Mici”  a ajuns la cea de-a VI-a ediție, fiind organizat de Primăria Municipiului Motru, Asociaţia „Ţara noastră, casa noastră”, Asociația pentru Cultură, Sport și Reprezentare a Polițiștilor de Pretutindeni, publicaţia ,,GAZETA DE MÂINE și Consiliul Județean Gorj.

CONSILIU JUDETEAN GORJ
22.03.2015

Manifestarea  artistică a reunit mici artiști, cu vârste cuprinse între 3 și 15 ani, atât din județul Gorj, din țară cât și din Austria, Serbia și chiar Statele Unite ale Americii.
            Festivitatea de premiere a ediției din acest an, s-a desfășurat sâmbătă, 21 martie 2015, la Catedrala Ortodoxă din Municipiul Motru, iar  lucrările prezentate în concurs  au putut  fi vizionate de către public  în cadrul unei expoziții realizate în foaierul Casei de Cultură Motru.
            Juriul internațional a fost coordonat de Pavel Șușară, unul dintre marii critici de artă ai României și a fost alcătuit din:  dr. Ioan Traian Mârza (Alba-Iulia, România), Michael Lassel (Fürth, Germania), Claudia Mandl (Montreal-Canada), Goryanskiy Vadim Viktorovich (Kiev, Ucraina), Alexandra Maciac (Veneţia, Italia) şi Florin Preda-Dochinoiu (Motru, România).
            În calitatea sa de susținător al culturii și valorilor tradiționale, alături de ceilalți organizatori ai concursului, Consiliul Județean Gorj a acordat 20 de premii în valoare totală de 5.000 de lei, printre care și premii speciale, pentru promovarea personalităților județului în pictură, respectiv Iosif Keber și Florin Isuf.
            Astfel, premiile acordate de Consiliul Județean Gorj au fost:
PREMIUL I :
- PREMIUL I pentru vârsta cuprinsă între 11-15 ani - 400 lei;
- PREMIUL I pentru vârsta cuprinsă între 7-10 ani - 400 lei;
- PREMIUL I pentru vârsta cuprinsă între 3-6 ani - 400 lei.
PREMIUL al II-lea:
- PREMIUL II pentru vârsta cuprinsă între 11-15 ani - 300 lei;
- PREMIUL II pentru vârsta cuprinsă între 7-10 ani - 300 lei;
- PREMIUL II pentru vârsta cuprinsă între 3-6 ani - 300 lei.
PREMIUL al III-lea:
- PREMIUL III pentru vârsta cuprinsă între 11-15 ani  - 200 lei;
- PREMIUL III pentru vârsta cuprinsă între 7-10 ani  - 200 lei;
- PREMIUL III pentru vârsta cuprinsă între 3-6 ani  - 200 lei.
PREMII SPECIALE :
1.  PREMIUL SPECIAL „FLORIN ISUF”- grafică, 200 lei;
2.  PREMIUL SPECIAL „FLORIN ISUF”- pictură, 200 lei;
3.  PREMIUL SPECIAL „IOSIF KEBER” - grafică, 200 lei;
4.  PREMIUL SPECIAL „IOSIF KEBER” - pictură, 200 lei;
5.  PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BLENDEA” - grafică, 150 lei;
6.  PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BLENDEA” - pictură, 150 lei;
7.  PREMIUL SPECIAL „SEMNE OLTENEŞTI”, 200 lei;
8.  PREMIUL SPECIAL „EXPLOZIV ÎN PICTURĂ” - inventivitate, 200 lei;
9.  PREMIUL SPECIAL „EXPLOZIV ÎN PICTURĂ” - compoziţie, 200 lei;
MARELE PREMIU “ARTE MICI”:  - 600 lei

(Imagini de la eveniment)