Anunțuri > Comunicate de presă > "ZIUA BRÂNCUȘI" - 19 FEBRUARIE 2017

"ZIUA BRÂNCUȘI" - 19 FEBRUARIE 2017

16.02.2017
În data de 19 februarie 2017, ora 11.00, la Teatrul Dramatic ”Elvira Godeanu” din Târgu Jiu va avea loc spectacolul ”Brâncuși- Zbor și dor”, dedicat Zilei Brâncuși.Pe scenă vor evolua soprana Felicia Filip, actorul Mircea Diaconu, Teatrul de balet din Sibiu și Ansamblul Artistic Profesionist Doina Gorjului. La eveniment a confirmat prezența și doamna Elise Stan, realizator emisiuni TVR.

1502.2017

MANIFESTĂRI CULTURAL-ARTISTICE
DEDICATE
ÎMPLINIRII A 141 DE ANI DE LA NAȘTEREA LUI CONSTANTIN BRÂNCUȘI

” ZIUA  BRÂNCUȘI”- 19 FEBRUARIE 2017

Împlinirea a 141 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși va fi marcată de Consiliul Județean Gorj și instituțiile de cultură subordonate autorității județene printr-o serie de manifestări cultural-artistice, organizate atât în județ cât și în Municipiul Târgu Jiu.
     Prezentăm alăturat programul integral almanifestărilor:

• 16 FEBRUARIE 2017- Ora 11.00
  • Vernisaj expoziție pictură ”Cu șevaletul prin Târgu Jiu”- Corina Perianu
Organizează Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj, la Casa de Cultură din Municipiul Motru;
  • Lansare culegere de folclor literar și muzical ”Hora-i obicei străbun”, de Mircea Tutunaru

• 17 FEBRUARIE 2017
  • Expoziție fotodocumentară ”Brâncuși-141 ani de la naștere”
  Organizează: Biblioteca Județeană ”Christian Tell”, la sediul instituției din Municipiul Târgu Jiu;
  • Ora 12.00
  • Vernisaj fotografie ”De la Brâncuși am învățat piatra să cânte”- cu imagini din taberele internaționale de sculptură organizate de-a lungul anilor de CJCPCT Gorj
  • Lansare Nr. 1 /2017 –Revista ”Portal Măiastra”- număr festiv închinat Zilei Brâncuși
  Organizează Centrul Județean pentru  Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj, la sediul instituției din  Municipiul Târgu Jiu;

• 19 FEBRUARIE 2017
  • Ora 11.00- Spectacol Brâncuși-Zbor și Dor”,
Cu soprana Felicia Filip, actorul Mircea Diaconu, reprezentații Teatrul de balet din Sibiu și Ansamblul Artistic Profesionist ”Doina Gorjului”, Elise Stan –realizator emisiuni TVR
Organizează: Consiliul Județean Gorj, Ansamblul Artistic Profesionist ” Doina Gorjului”, Muzeul Județean Gorj  ”Alexandru Ștefulescu”, la Sala Teatrului ”Elvira Godeanu” din Târgu Jiu;

• Ora 14.00-15.30- Ziua Brâncuși
Demonstrații practice de pictură și arte decorative, la care vor participa cursanți ai Școlii Populare de Artă din Târgu Jiu, sub îndrumarea instructorilor Loreta Nicolcea, Oana Piscureanu și Adriana Vasile. Totodată, cei prezenți în spațiul neconvențional ales pentru manifestare vor putea să realizeze propriile lucrări de artă plastică sub îndrumarea instructorilor instituției.
Organizează: Școala Populară de Artă din Târgu Jiu.