COMUNICAT DE PRESĂ – Acord de Cooperare între Consiliul Județean Gorj şi Regiunea Macedoniei Centrale din Republica Elenă

Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, județul Gorj a semnat un Acord de Cooperare cu Macedonia Centrală din Republica Elenă, alături de județele Dolj, Vâlcea, Olt și Mehedinți.

Au participat la semnarea parteneriatului consulul general al României la Salonic, Sabina Mădălina Șomăncescu, guvernatorul Macedoniei Centrale, Apostolos Tzitzikostas și reprezentanții consiliilor județene din Oltenia.

Prin acest Acord de Cooperare, Consiliul Județean Gorj  își propune să intensifice colaborarea în domenii de interes economic, administrativ, cultural, sportiv, educație și turism, în scopul de a deschide noi oportunități de dezvoltare pentru ambele părți.