Colaborare între Consiliul Județean Gorj și Inspectoratul de Poliție Județean Gorj

Marți, 20 decembrie 2022, președintele Consiliului Județean Gorj a participat, împreună cu membrii Comisiei ATOP (Autoritatea Teritorială de Ordine Publică) din cadrul instituției, la predarea unor echipamente tehnice, în valoare totală de 408.400 RON cu T.V.A., achiziționate din bugetul propriu al județului.
Echipamentele au intrat în dotarea Inspectoratului de Poliție Județean Gorj. Printre acestea, enumerăm o cameră cu termoviziune, Monocular „Night Vision” digital, cu vedere pe timp de noapte, Drug Test – 5 bucăți, Alcooltest 7510, Trusă completă alcooltester – 10 bucăți, aparat foto, cameră video, laptop, etc.). Aparatura va contribui la creșterea gradului de protecție pentru cetățeni, la protejarea patrimoniului și la creșterea siguranței stradale și rutiere.