Comunicat de presă – Consiliul Județean Gorj a făcut un alt pas important pentru îmbunătățirea condițiilor de tratament ale pacienților internați la Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, comuna Runcu

Pagină actualizată la: 08.09.2021

Consiliul Județean Gorj a făcut un alt pas important pentru îmbunătățirea condițiilor de tratament ale pacienților internați la Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, comuna Runcu. În acest context, cele trei secții care funcționează în prezent ca „Zonă Tampon” respectiv „Zonă Covid” din cadrul unității sanitare de la Dobrița beneficiază, începând din data de 07.09.2021, de noi aparate și dispozitive medicale moderne, menite să-i îmbunătățească forța de a face față noilor provocări generate de criza sanitară Covid-19.

Astfel, ca parte a proiectului „Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului de Pneumoftiziologie ”Tudor Vladimirescu”, Județul Gorj”, COD SMIS 140366, finanțat în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 9-Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de Covid -19, derulat de către Consiliul Județean Gorj, au fost recepționate produsele din cadrul LOTULUI 4 (furnizate în baza contractului nr. 12841 din 24.08.2021, încheiat între Consiliul Județean Gorj și furnizorul declarat câștigător), constând în 30 de aparate de oxigenoterapie.

Valoarea totală a proiectului „Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului de Pneumoftiziologie ”Tudor Vladimirescu”, Județul Gorj” este de 5.807.960,51 lei cu TVA, din care:

• 5.606.207,91 lei cu TVA, reprezentând cheltuieli eligibile, 100% finanțare din FEDR;
  • 201.752,60 lei cu TVA, reprezentând cheltuieli neeligibile.