Comunicat de presă – Depunere spre finanțare proiect « Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu” »

Consiliul Județean Gorj a depus spre finanțare în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 9 – Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID-19, Obiectivul specific 9.1 – Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19, proiectul Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, cod SMIS 140366.

Bugetul total al proiectului este de 5.807.960,51 lei cu TVA, din care:

• 5.606.207,91 lei cu TVA, reprezentând cheltuieli eligibile, 100% finanțare din FEDR;
  • 201.752,60 lei cu TVA, reprezentând cheltuieli neeligibile.

Obiectivul general al proiectului vizează „Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul județului Gorj”, iar obiectivul specific constă în dotarea Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu” cu echipamente medicale și echipamente de protecție, dispozitive și materiale sanitare.

Având în vedere situația actuală generată de epidemia de coronavirus COVID-19 și prevederile Ordinului ministrului sănătății nr. 1343/2020, prin care Spitalul Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, comuna Runcu, județul Gorj a fost introdus spital de suport pentru pacienții testați pozitiv sau suspecți cu virusul SARS-CoV-2, pentru asigurarea protecției pacienților și a cadrelor medicale, se impune dotarea, în regim de urgență a Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, cu echipamente medicale și echipamente de protecție, dispozitive și materiale sanitare pentru gestionarea crizei sanitare cauzată de COVID 19.

În contextul actual, limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2, precum și a efectelor extrem de grave ale acestuia asupra populației județului Gorj, poate fi realizată doar prin asigurarea disponibilității aparaturii și dispozitivelor medicale, dublate de asigurarea necesarului de echipamente specializate de protecție a personalului medical.

Proiectul vizează dotarea Spitalului de Pneumoftiziologie ”Tudor Vladimirescu” cu echipamente medicale, respectiv un computer tomograf, 6 monitoare funcții vitale cu suport mobil, 30 aparate de oxigenoterapie, precum și echipamente de protecție, dispozitive și materiale sanitare.