Comunicat de presă – semnare contract de finanțare proiect Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, cod SMIS 140366

Interesul constant al Consiliului Județean Gorj de a atrage bani europeni, capacitatea aparatului său de specialitate de a obține finanțări nerambursabile pe fondul oportunităților create în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 9 Protejarea sănătății populației în contextul pandemiei cauzate de COVID – 19, Obiectivul specific 9.1 Creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19, s-a materializat prin semnarea unui nou contract de finanțare, în data de 16.12.2020, aferent proiectului Consolidarea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 la nivelul Spitalului de Pneumoftiziologie „Tudor Vladimirescu”, cod SMIS 140366.

Obiectivele specifice ale proiectului (respectiv dotarea cu echipamente medicale, de protecție, dispozitive și materiale sanitare – printre care: un computer tomograf, 6 monitoare funcții vitale cu suport mobil și 30 aparate de oxigenoterapie) sunt circumscrise unui buget total care se ridică la suma de 5.807.960,51 lei cu TVA (din care 5.606.207,91 lei cu TVA, reprezintă cheltuieli eligibile, 100% finanțare din FEDR).

Decizia Consiliului Județean Gorj de a dota Spitalul de Pneumoftiziologie ”Tudor Vladimirescu”, în regim de urgență, cu echipamente medicale și echipamente de protecție, dispozitive și materiale sanitare pentru gestionarea crizei sanitare cauzata de COVID 19, vine ca răspuns la actualul context pandemic, în care se fac eforturi susținute pentru limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2 și a efectelor extrem de grave ale acestuia asupra populației județului Gorj, precum și în urma prevederilor Ordinului nr. 1343/2020 prin care Spitalul de Pneumoftiziologie ”Tudor Vladimirescu”, comuna Runcu, județul Gorj, a fost introdus pe lista spitalelor suport pentru pacienții testați pozitiv sau suspecți cu virusul SARS-CoV-2.