COMUNICAT DE PRESĂ – taxele anuale de scolarizare Scoala Populara de Arta

Ca instituție de cultură subordonată Consiliului Județean Gorj, Școala Populară de Artă Târgu Jiu îi așteaptă pe toți cei care doresc să urmeze cursurile instituției, punând la dispoziția celor interesați o paletă largă de discipline, cursurile urmând a fi susținute atât la sediul central din municipiul Târgu Jiu, cât și la secțiile externe de pe raza județului.
       Pentru anul școlar 2017/2018, taxele anuale de școlarizare pot fi plătite în 3 rate, prima rată la înscriere, cea de a II-a până la 15 februarie 2018, iar cea de a III-a până la data de 15 mai 2018.

Valoarea taxelor de școlarizare

1.Pentru cursurile ce vor fi susținute la sediul central din Târgu Jiu:
1.       Orgă electronică- 450 de lei;
2.       Acordeon – 450 de lei;
3.       Percuție – 350 de lei;
4.       Vioară – 350 de lei;
5.       Pian, chitară – 350 de lei;
6.       Saxofon 350 de lei;
7.       Clarinet – 350 de lei;
8.       Nai – 350 de lei;
9.       Fluier și alte instrumente de suflat – 170 de lei;
10.   Canto muzică populară – 500 de lei;
11.   Canto muzică ușoară – 400 de lei;
12.   Canto muzică clasică – 400 de lei;
13.   Pictură, artă decorativă – 350 de  lei;
14.   Dans modern -280 de lei;
15.   Dans de societate – 280 de lei;
16.   Artă fotografică – 250 de lei;
17.   Actorie – 250 de lei;
18.   Dansuri populare – 50 de lei.
19.   Balet – 450 lei

Menționăm că există posibilitatea ca în urma ședinței Consiliului de Administrație, care va avea loc la sfârșitul lunii în curs,  taxele pentru disciplinele fluier și dans modern, să suporte o majorare modică, urmând ca decizia să fie făcută public, în timp util.

2.Pentru cursurile ce vor fi susținute la secțiile externe din județ:
1.    Dansuri moderne -75 de lei;
2.    Dansuri populare -50 de lei;
3.    Canto, muzică ușoară și populară-250 de lei;
4.    Ansamblu de datini și obiceiuri –scutit de taxă;
5.    Grup vocal muzică populară – 60 de lei;
6.    Ceramică -50 de lei;
7.    Meșteșuguri tradiționale pe cale de dispariție – olărit, sculptură, arta lemnului, iconărit, țesături-cusături – scutit de taxă;
8.    Orgă electronică -350 de lei;
9.    Artă decorativă-50 de lei;
10. Instrumente muzicale tradiționale (fluier, ocarină, caval) – 100 de lei,
11. Instrumente muzicale clasice (vioară, chitară, saxofon, clarinet, nai, acordeon ) – 220 de lei.

Taxa de înscriere în anul I și anul I de perfecționare este de 20 de lei, iar taxa pentru eliberare diplomă de absolvire este de 30 de lei.
       Taxa lunară pentru cursurile de inițiere, indiferent de disciplina aleasă, este de 40 de lei.

Perioada de înscrieri este  1 septembrie 2017 – 15 octombrie 2017, chiar dacă anul școlar începe la data de  1 octombrie.
       Pentru  dosarul de înscriere, sunt necesare: copie după CI sau certificat de naștere, după caz, și adeverință de la medicul de familie, care să ateste starea de sănătate a viitorului cursant.
       Taxe pentru intrare spectacole:
       -5 lei biletul la spectacolele Teatrului de păpuși pentru copii în municipii și orașe;
       -4 lei biletul la spectacolele Teatrului de păpuși pentru copii în comune;
       -15 lei biletul pentru concertele de muzică simfonică (7 lei biletul pentru elevi, studenți, pensionari)

Școala Populară de Artă Târgu Jiu