Informare de presă – În perioada următoare Consiliul Județean Gorj va dota Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu cu o nouă serie de echipamente și aparatură medicală…

INFORMARE DE PRESĂ

În perioada următoare Consiliul Județean Gorj va dota Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu cu o nouă serie de echipamente și aparatură medicală în valoare totală de peste 1,7 milioane de lei fără TVA, ca urmare a  finalizării procedurilor de achiziție publică prin licitație deschisă.

Astfel, conform contractelor de furnizare încheiate, până la finalul lunii decembrie 2022 vor fi repartizate echipamente medicale a căror valoare însumată se ridică la 1.254.738,63 lei fără TVA, după cum urmează:

– Sistem complet pentru neurochirurgia coloanei lombare

– Sistem monitorizare debit cardiac

– Defibrilator bifazic cu monitor și pacemaker

– Masă operații ginecologie

– Masă de operație chirurgicală cu accesorii pentru BMF

– Lampă scialitică cu LED si satelit

– Unit dentar.

La începutul anului viitor, respectiv în lunile ianuarie și februarie, vor fi puse la dispoziția unității spitalicești alte două echipamente medicale necesare intervențiilor chirurgicale precum și investigațiilor de laborator, respectiv:

– Sistem endoscopie digestivă

– Nișă pentru colorare si montare lame citologice.

Valoarea acestora  se ridică la 470.020,00 lei fără TVA.

Astfel, Consiliului Județean Gorj  continuă dotarea cu echipamente performante a SJU Târgu Jiu în scopul îmbunătățirii condițiilor de investigare și tratare a pacienților, în regim de urgență sau spitalizare.

Achiziția aparaturii și sistemelor medicale s-a realizat cu fonduri alocate  din bugetul propriu al județului Gorj, venind, astfel, în completarea proiectelor finanțate din fonduri externe și derulate de autoritatea județeană pentru dotarea  spitalului din Târgu Jiu.